5 способів позбутися почуття провини
Ви десь напартачили і життя перетворилося на пекло. Наговорили дурниць або зробили недобрий вчинок і тепер кожен ранок починаєте словами: “Що робити? Як бути?”. Всі ваші думки зайняті лише одним — як спокутати провину. А не потрібно нічого спокутувати — живіть, як і жили. Несподівано, чи не так?
Звичайно ж, якщо є можливість виправити ситуацію — виправте або хоча б спробуйте. Якщо образили дорогу для серця людину — попросіть вибачення, якщо щось зробили не так — спробуйте зробити так. Але, якщо вирівняти становище не вдається — розслабтеся. Спробуйте забути про те, що трапилося і далі радійте життю. Те, що сталося вже пройшло, зникло, розчинилося. Який сенс руйнувати свій душевний спокій минулими подіями?
Мабуть, ви подумали: “Говорити легко, попробуй зроби. Забути… Було б так легко про все забувати — життя в казку перетворилася б!”. А ось вам п’ять способів, як позбутися почуття провини, якщо забути не виходить.
1) Знайдіть собі виправдання.
Дуже простий і стовідсотково робочий спосіб. Придумайте собі надійне виправдання і засяйте посмішкою до вух:
- Я так вчинив тільки тому, що …
- Якби я цього не зробив, то …
- У мене не було іншого вибору.
- Я це зробив тільки заради когось (або чогось).
- Будь-який на моєму місці вчинив би так само.
Іншими словами — виправдайте самого себе й живіть далі повноцінним життям, залиште тяжкість провини в минулому.
2) Припиніть виправдовуватися.
Ніколи ні перед ким не виправдовуйтеся. Якщо щось зробили, отже були на те важливі причини. І не принижуйтеся. Ви сильна особистість і завжди чините так, як вважаєте за потрібне. Виправдовуючись, ви відразу ж вносите себе улюбленого до списку винних. А як можна позбутися почуття провини, якщо ви не впевнені у своїй правоті?
3) Не намагайтеся бути ідеальним.
Ми всі помиляємося. Без помилок не буває досвіду. Замість того, щоб занурюватися в довгі й болісні роздуми про те, що трапилося, краще зробіть висновки. Нехай помилки стануть вашими помічниками на шляху до успіху.
Зробили щось не так — взяли на замітку і пішли далі. Якщо ви не помиляєтеся, значить ви не йдете, а топчетеся на місці, боячись відчути почуття провини.
4) Чи не намагайтеся всім допомогти.
Намагаючись всіляко всім допомогти, ви тільки збільшуєте кількість помилок. Ні фізично ні психічно неможливо бути помічником для всіх. Припиніть звинувачувати себе в тому, що не змогли комусь приділити увагу або про щось забули.
Бути хорошим для всіх неможливо — не вистачить ні сил, ні часу. Щоб робити менше помилок і рідше відчувати почуття провини, намагайтеся робити все в міру своїх можливостей. Повірте, якщо ви будете постійно намагатися всім догодити — вас надовго не вистачить, а кількість задоволених і незадоволених буде завжди приблизно однаковою.
5) Все, що сталося — ваш безцінний досвід.
Тут, друзі, все просто — кожна неприємність несе в собі зерно мудрості. Краще, звичайно ж, вчитися на помилках інших, але й свої — не менш цінні.
Живіть тільки своїм життям і ніколи не відчувайте навіть натяку на почуття провини. Але якщо й відчули — застосуйте один зі способів (або декілька), махніть рукою і прямуйте далі. Нехай і цей камінь залишиться на узбіччі вашого життя.