Головна » Блог » ЯК ПРИБОРКАТИ ПЕРЕПАДИ НАСТРОЮ

Блог

ЯК ПРИБОРКАТИ ПЕРЕПАДИ НАСТРОЮ

Війна. У більшості з нас емоційний стан на межі, тож, на жаль, і перепади настрою звичне явище. Якщо ніч минула без повітряних тривог, а в багатьох і без обстрілів, то організм певною мірою відпочиває і заспокоюється.

Та спокійний сон не є гарантом чудового настрою на ранок. Тільки-но задзижчав будильник, ми хапаємося за телефон і гортаємо новини. Мозок ще не переварив події вчорашні, а ми вже подаємо йому сьогоднішні. Такий режим став нашою реальністю. Організм працює як двигун, котрий ось-ось вийде з ладу.

Якщо перепади відбуваються часто і досить різко, то це сигнал, що потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою. Якщо ж зі здоров’ям все гаразд, а лише вередує настрій, то варто звернути увагу на свій душевний стан — це допоможе зберегти здоров’я на майбутнє.

⚠️ ПРИЧИНИ

У стані війни можна за день отримати кілька позитивних новин, які відразу ж змінюються негативними. Тобто, не встигли порадіти, як впадаємо у смуток. Ще гірша ситуація зі страхами і раптовими полегшеннями — «тривога-відбій». Все це вкрай розхитує наш мозок і в урівноваженому стані він практично не перебуває.

В результаті навіть у найстійкіших людей починаються збої: ми втрачаємо апетит або ж починаємо їсти надміру, пізно лягаємо — рано прокидаємося, вночі безсоння — вдень хочеться спати. Все це лиш підсилює навантаження на мозок і коло замикається:
➡️ ми все частіше кидаємося з однієї емоції в іншу
➡️ нервова система зазнає все більшої шкоди
➡️ у нас все частіше виникають перепади настрою.

Іншими словами, зміни настрою призводять до ще більших перепадів, але вже безпричинних і некерованих.

🛠 ЩО Ж РОБИТИ?

Можливо прозвучить дивно, але у випадках, коли настрій вийшов з-під контролю, найкорисніше якраз нічого не робити. Коли двигун перегрівається, його зупиняють. У нашому ж випадку потрібно зупинити думки, оскільки причиною перепадів є не тривожні події, а наша реакція на них.

Думки зупинити ми не в силах, але якщо не «підливати палива», то трішки втихомирити їх можна:

🟢 Якщо новини наразі не життєво важливі — влаштовуйте інформаційний піст, і чим частіше тим краще. Якщо ж обставини не дозволяють, то хоча б обмежуйте потік новин.

🟢 Не стрибайте по кільканадцятьох чатах в пошуках заспокійливого. Зазвичай половина чатів копіюють інформацію один в одного, а інша половина просто фейк. Зосередьтесь на одному достовірному джерелу і звертайтеся до нього лише у крайніх випадках.

🟢 Спілкування з друзями-колегами бажано перевести в режим «ніпрощо», тобто намагайтеся не зачіпати болючих і складних тем, не встрягайте в суперечки. Рекомендовано лише розмовну терапію, що заспокоює і вселяє надію.

🟢 Класичні засоби, такі як творчість, фільми, спорт, музика, теж працюють. Якщо за цими заняттями ваш мозок перестає кипіти й затихає, то «приймайте» їх регулярно, до чи після їжі 😉

🟢 Читання як терапія: книги, пабліки, блоги. Вельми рекомендую «Спокій у кожному кроці», в‘єтнамського монаха Тхіть Ньят Хань. Невелика, але потужна книга про те, як бути в моменті тут і зараз. Особисто мене вона вразила простими і водночас дієвими порадами не лише у складні часи, а й на всі випадки життя.

🟢 Медитація. Багатьох це слово лякає і відштовхує, але на власному досвіді перевірено — щоб медитувати, не обов‘язково голити голову, викручувати ноги в позу лотоса, або ж летіти в Тибет за наставником. Це можна робити у звичних нам умовах, і навіть під час буденних справ. До речі, у книзі «Спокій у кожному кроці» автор також розповідає і про медитацію.

📣 ВИСНОВКИ

У стані перепадів настрою мозок як та людина, що з криком «Дайте мені спокій» грюкає дверима. Тож дайте мозку побути на самоті. Спробуйте на певний час обмежити вживання будь якої інформації. Чим менше її буде надходити, тим меншими будуть емоційні коливання.
Думати від цього мозок не перестане, бо в нього робота така, але наша задача — не підкидати йому матеріал для думання.

Та навіть якщо ви й отримуєте новини, намагайтеся реагувати на них без емоційних сплесків, вмикайте нейтральну. Все що потрапляє в глибини вашої душі, відпускайте без перетравлювання — побачили, почули, відпустили. Отримали щось корисне — зберегли, все інше — викинули.

🇺🇦 В наш час це важко. Не реагувати не можна. Не чути й не бачити не можна.
Але треба тренуватися, треба пробувати. По-іншому не можна.
Ніхто не знає, коли скінчиться війна, але всі знають, що треба вистояти.
А вистояти можна лише із сильним духом і холодним розумом.
Сильний дух у нас у крові, а от холодний розум треба тренувати.
І це можливо.
🤗

Поділитися:
Підписатися
Повідомляти про це
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x